• Raków - ponad 450 lat historii
    Raków - ponad 450 lat historii

    27 marca 1567 r. kasztelan żarnowski Jan Sienieński otrzymuje od króla kontrakt lokacyjny dla Rakowa

  • Raków - widok na Rynek
    Raków - widok na Rynek

    Po prawej stronie Sanktuarium Matki Bożej Cudownej Przemiany, w tle fragment "Jeziora Chańcza"

  • "Jezioro Chańcza" - widok od strony msc. Chańcza

    To sztuczne jezioro jest miejscem wypoczynku wielu wczasowiczów

  • "Jezioro Chańcza"

    W tle panorama gminy Raków - pasma górskie - z lewej Ociesęckie, od środka do prawej Orłowińskie. W oddali "Święty Krzyż".

  • Bardo
    Bardo

    Pogranicze gminy, z lewej u dołu wąwóz Prągowiec - unikalne miejsce w Polsce, gdzie można znaleźć skamieniałości sprzed 400 mln lat

  • "Jezioro Chańcza" - widok od strony tamy
    Największy zbiornik wodny na terenie województwa świętokrzyskiego
  • Zlewisko dwóch rzek
    Zlewisko dwóch rzek

    Czarna i Łagowica tworzą zlewisko, dające początek sztucznemu zbiornikowi wodnemu - "Jezioru Chańcza" 

  • Szumsko-Kolonia - pola uprawne
    Szumsko-Kolonia - pola uprawne

    Gmina Raków jest gminą turystyczno-rolniczą. Pola uprawne i czyste lasy zajmują większość terenów gminy.

  • Koziel - panorama
    Koziel - panorama

    Zdjęcie wykonane u podnóża góry Zamczysko (422m npm.) w stronę miejscowości Ociesęki

  • Zachód słońca nad
    Zachód słońca nad "Chańczą"

uwaga 1 KOMUNIKAT! - zmiany w lokalizacji referatów Urzędu Gminy w Rakowie

Szanowni Państwo,
Zadanie inwestycyjne pn. „Wzrost efektywności energetycznej w sektorze publicznym w Gminie Raków poprzez kompleksową termomodernizację budynku Urzędu Gminy" zostało zakończone. 
Stopniowo poszczególne referaty będą przenoszone z tymczasowej siedziby z ul. Jana Sienieńskiego 20 (budynek po byłej szkole podstawowej) na ul. Ogrodową 1 (tzw. "stary" urząd).
Dane teleadresowe w trakcie przenoszenia będą się zmieniać. Należy śledzić niniejszą stronę, aby uniknąć pomyłek w kontaktach z Urzędem. 

Aktualne dane teleadresowe: Urząd Gminy w Rakowie - stanowiska pracy - telefony

029 Przekazanie sztandaru uczniom

 

Szkoła Podstawowa w Rakowie powiększyła grono szkół, których patronem jest św. Jan Paweł II. Myśl o wyborze tego Wielkiego Polaka na patrona szkoły dojrzewała od września 2019 roku i powstania planu przeniesienia Szkoły Podstawowej w Rakowie do nowej siedziby w budynku po wygaszonym gimnazjum przy ulicy Łagowskiej 25, które to również szczyciło się tym zacnym imieniem.

Na podstawie wspólnego wniosku Rady Pedagogicznej, Rady Rodziców i Samorządu Uczniowskiego Rada Gminy w Rakowie w dniu 30 czerwca 2020 r. podjęła Uchwałę nr XXXII/234/2020 w sprawie nadania imienia Szkole Podstawowej w Rakowie. Od tej chwili rozpoczęły się przygotowania do uroczystości. Zacieśniła się współpraca między samorządem gminnym, a społecznością szkolną. Podjęliśmy starania o pozyskanie środków na zakup sztandaru. Dzięki ofiarności społeczeństwa: rodziców, parafian rakowskich, księży, nauczycieli, radnych, absolwentów i przyjaciół szkoły stało się możliwe ufundowanie sztandaru i tablicy pamiątkowej dla szkoły. Pan Wójt Damian Szpak we współpracy z samorządem gminnym dokładał wszelkich starań, aby jak najszybciej zakończyć termomodernizację nowej siedziby szkoły. W prace wykończeniowe wewnątrz szkoły zaangażowali się również rodzice uczniów i nauczyciele. Grono pedagogiczne prowadziło intensywną pracę dydaktyczną i wychowawczą, mającą na celu przybliżenie sylwetki przyszłego Patrona oraz jego nauki. Zorganizowano konkurs na najciekawszą prezentację multimedialną o św. Janie Pawle II, konkurs wiedzy o św. Janie Pawle II, konkurs na logo Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Rakowie, konkurs na napisanie słów i melodii hymnu szkoły.

Długo oczekiwane wydarzenie nadania szkole imienia odbyło się we wtorek 27 października 2020 r. Z uwagi na trwający stan pandemii skład uczestników i zaproszonych gości został ograniczony. Dołożono wszelkich starań, aby – w poczuciu odpowiedzialności za siebie i innych – godnie i bezpiecznie, z przestrzeganiem wskazanych obostrzeń, zorganizować tę uroczystość.

Rozpoczęto ten niezwykły dzień mszą świętą w Kościele pod wezwaniem Świętej Trójcy w Rakowie, celebrowaną przez Księdza Proboszcza – Pawła Mackiewicza i Księdza Wikariusza – Patryka Kowalika. Uczestniczyli w niej zaproszeni goście: senator Rzeczypospolitej Polskiej p. Krzysztof Słoń, członek Zarządu Powiatu w Kielcach – p. Mariusz Ściana, Wójt Gminy Raków – p. Damian Szpak, właściciele firmy „Expert” z Kielc, która to zajmowała się termomodernizacją szkoły – p. Jan Tyrała i p. Waldemar Lesiak, przedstawiciele Rady Rodziców, nauczyciele oraz uczniowie reprezentujący klasy V - VIII. W czasie nabożeństwa poświęcony został szkolny sztandar, na którym wyhaftowano wizerunek patrona oraz na rewersie hasło: BÓG, HONOR, OJCZYZNA. Słowa te stanowią wyzwanie, dają szansę wyboru drogi postępowania.

Dalsze uroczystości odbywały się w budynku szkoły na hali sportowej. Dyrektor szkoły – pani Mirosława Foryś w swoim wystąpieniu podziękowała gościom za przybycie, oraz fundatorom sztandaru, a także obszernie przybliżyła historię Szkoły Podstawowej w Rakowie. Wójt Gminy Raków – p. Damian Szpak odczytał i przekazał na ręce pani dyrektor Akt nadania imienia i sztandaru. Po uroczystym przekazaniu przez rodziców sztandaru szkole nastąpiło ślubowanie uczniów na otrzymany sztandar. Odśpiewano hymn szkoły, którego autorem tekstu jest uczeń kl. VIIb – Mikołaj Cecot, a kompozytorem p. Magdalena Wojsa – nauczyciel muzyki. Następnie poproszono gości o przejście do miejsca pamięci patrona, gdzie został umieszczony portret św. Jana Pawła II wykonany przez nauczycielkę plastyki – p. Katarzynę Szot, oraz tablica pamiątkowa, na której widnieją słowa naszego patrona: „Wymagajcie od siebie, choćby inni od Was nie wymagali”. Jej odsłonięcia dokonali zaproszeni goście, a poświęcił ks. Proboszcz – Paweł Mackiewicz.

W części artystycznej zaprezentowanej przez szkolny zespół „Fijołecki” oczywiście nie mogło zabraknąć ulubionej pieśni naszego Papieża – „Barki”. Goście i uczestnicy spotkania otrzymali pamiątkowe gadżety.

W końcowej części uroczystości głos zabrali zaproszeni goście: Wójt Gminy Raków p. Damian Szpak, senator R.P. p. Krzysztof Słoń oraz członek Zarządu Powiatu – p. Mariusz Ściana, którzy wyrazili przekonanie, że cała społeczność szkolna będzie starać się być godną imienia swojego Patrona, życzyli wytrwałości w dążeniu ku wartościom szczególnie cenionym przez św. Jana Pawła II, złożyli również wpisy w Księdze Pamiątkowej.

Ta piękna i bogata w treść uroczystość to owoc zaangażowania i współdziałania wielu ludzi; samorządu gminnego na czele z Wójtem Gminy Raków p. Damianem Szpakiem, nauczycieli, rodziców i uczniów, albowiem uczyć się czy pracować w szkole imienia św. Jana Pawła II to nie tylko godność, ale i wyzwanie. Wyzwaniu temu cała społeczność szkolna będzie starała się sprostać. Wszyscy pragniemy bowiem, aby szkoła, której patronuje św. Jan Paweł II była miejscem, gdzie rodzą się ideały, kształtują charaktery, gdzie dzieci uczą się miłości i dobra, wrażliwości, tolerancji i szacunku dla drugiego człowieka, gdzie odkrywa się prawdy zawarte w naukach Patrona i realizuje Jego duchowy testament.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do tego, aby tak ważna idea stała się rzeczywistością. Dziękujemy przybyłym gościom, którzy swą obecnością uświetnili ten historyczny dla nas dzień.

Elżbieta Szpak
ZSP w Rakowie

Baner - Świętokrzyskie szlaki turystyczne - przekierowanie do strony https://swietokrzyskie.szlaki.pttk.pl/

Multimedia

Raków z lotu ptaka - wideo

Raków z lotu ptaka - fotogaleria

Widok na miejscowość Raków. W centralnej części widok na zrewitalizowany rynek, powyżej fragment "Jeziora Chańcza".

Jezioro Chańcza - fotogaleria

Jezioro Chańcza, na zdjęciu pośrodku zbiornik wodny, po bokach plaże i lasy

Realizowane projekty

Pracownia edukacji ekologiczno-przyrodniczej w szkole podstawowej w Gminie Raków

Zadanie dofinansowane ze środków WFOŚiGW w Kielcach w wysokości
17 512,00 zł

Zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej w budynku Straży Pożarnej w Szumsku

Zadanie dofinansowanie ze środków WFOŚiGW w Kielcach w wysokości
22 500,00 zł

 

Budowa sieci wodociągowej w miejscowości Rakówka i części miejscowości Pułaczów

Grafika. Po lewej stronie u góry flaga biało-czerwona, po prawej stronie godło Polski - biały orzeł w koronie na czerwonym tle, poniżej napis "Dofinansowano ze środków Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych"

DOFINANSOWANIE 3 500 000 zł
CAŁKOWITA WARTOŚĆ INWESTYCJI
4 247 670,38 zł

ROZBUDOWA SIECI WODOCIĄGOWO- KANALIZACYJNEJ W REJONIE ULICY ŁAGOWSKIEJ W MIEJSCOWOŚCI RAKÓW

Grafika. Po lewej stronie u góry flaga biało-czerwona, po prawej stronie godło Polski - biały orzeł w koronie na czerwonym tle, poniżej napis "Dofinansowano ze środków Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych"

DOFINANSOWANIE 807 670,85 zł
CAŁKOWITA WARTOŚĆ INWESTYCJI
807 670,85 zł

Pracownia edukacyjna w szkole podstawowej-Czyste powietrze,woda,gleba oraz odnawialne źródła energii

Zadanie dofinansowane ze środków WFOŚiGW w Kielcach w wysokości 20 479,76 zł w ramach PROGRAMU DLA GMIN WOJEWÓDZTWA ŚWIĘTOKRZYSKIEGO pn. PRACOWNIA EDUKACYJNA W SZKOLE PODSTAWOWEJ” - Czyste powietrze, woda, gleba oraz odnawialne źródła energii.

Cyfrowa Gmina

Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19
Dofinansowanie w wysokości 
166 320 zł

cyfrowa gmina naklejka szeroka loga

Unieszkodliwianie wyrobów azbestowych z terenu gminy Raków

nfosgw         wfosgw

Zadanie w 2022 roku zostało dofinansowane ze środków:
Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach – kwota dotacji 21 245,50zł tj. 50% kosztów kwalifikowanych zadania.
Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie – kwota dotacji 21 245,50 zł tj. 50% kosztów kwalifikowanych zadania.

Unieszkodliwianie wyrobów azbestowych z terenu gminy Raków w 2023 roku

MKiS  nfosgw         wfosgw

dzięki wsparciu Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach w formie dotacji, w kwocie 63 288,00 zł.

PLACÓWKI WSPARCIA DZIENNEGO NA TERENIE GMINY RAKÓW

logotypy placowki wsparcia dziennego

Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (EFS+) w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego 2021-2027

Miejsce realizacji projektu: Gmina Raków
Okres realizacji projektu: 01.01.2024-31.12.2025
Kwota dofinansowania projektu: 2 659 505,65 zł

Placówki Wsparcia Dziennego na terenie Gminy Raków
projekt realizowany przez Gminę Raków w Rakowie w ramach Priorytetu FESW.09.00 Usługi społeczne i zdrowotne,
Działanie FESW.09.05 Wsparcie rodzin oraz pieczy zastępczej.
Numer wniosku: FESW.09.05-IŻ.00-0022/23

Szczegółowe informacje: PLACÓWKI WSPARCIA DZIENNEGO NA TERENIE GMINY RAKÓW

ZAKUP AUTOBUSU DO PRZEWOZU MIESZKAŃCÓW GMINY RAKÓW

dofinansowanie budzet panstwa autobus 350

USŁUGI INDYWIDUALNEGO TRANSPORTU
DOOR-TO-DOOR

FE POWER poziom pl 1 rgb 1

Wniosek o dofinansowanie projektu pt. "Przeciwdziałanie wykluczeniu komunikacyjnemu wśród osób z utrudnioną mobilnością w Gminie Raków”, którego inicjatorem jest Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Rakowie uzyskał dofinansowanie w kwocie 384 200,00 zł, które stanowi 100% kwoty projektu.

Wkład Funduszy Europejskich stanowi 84,28% - 323 803,76 zł.

Realizacja projektu będzie trwała w okresie od 01.01.2021 r. do 30.12.2022 r. z trwałością do 31.01.2024 r.

Gmina Raków Przyjazna dla osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu

Gmina Raków realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich pn. Gmina Raków Przyjazna dla osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu

Celem projektu jest deinstytucjonalizacja opieki nad 45 osobami potrzebującymi wsparcia  w codziennym funkcjonowaniu (w tym min. 29 K) w tym 3 ON (2K) z terenu gminy Raków poprzez rozwój alternatywnych form stacjonarnej opieki dziennej realizowanej w 4 Klubach Seniora do 30.06.2023r.

Dofinansowanie projektu z UE: 745 264,06 PLN

Dofinasowanie projektu z budżetu krajowego: 61 117,19 PLN

kluby seniora logotypy

Do pobrania: PLAKAT

Modernizacja budynku świetlicy w miejscowości Chańcza wraz z doposażeniem

logotypy ue prow 2014 2020

"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie".

Operacja typu "Inwestycje w obiekty pełniące funkcje kulturalne lub kształtowanie
przestrzeni publicznej" pn. Modernizacja budynku świetlicy w miejscowości Chańcza wraz z doposażeniem
mająca na celu wspieranie lokalnego rozwoju na obszarach wiejskich poprzez modernizację świetlicy
w miejscowości Chańcza.

współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania
"Wsparcie inwestycji w tworzenie, ulepszanie i rozwijanie podstawowych usług lokalnych dla ludności wiejskiej, w tym rekreacji i kultury powiązanej infrastruktury" 
Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. 

Nowe perspektywy dla edukacji przedszkolnej w Gminie Raków

01

Gmina Raków realizuje projekt pn. „Nowe perspektywy dla edukacji przedszkolnej w Gminie Raków”.

Celem projektu jest rozszerzenie oferty przedszkoli publicznych dla 141 dzieci (63 Kobiet, 78 Mężczyzn, w tym 1 osoba z niepełnosprawnościami (1 mężczyzna) w wieku 3-6 lat poprzez wprowadzenie dodatkowych zajęć rozwijających jakość edukacji oraz podniesienie kompetencji 5 nauczycieli wychowania przedszkolnego (5 Kobiet) od 01 marca 2024r. do 27 lutego 2026r.

Całkowita wartość projektu: 965 678,00 zł;
w tym wysokość wkładu Funduszy Europejskich: 859 480,43 zł.

Okres realizacji projektu od marzec 2024r. do luty 2026r.

Miejsce realizacji projektu:
Przedszkole Gminne w Rakowie ul. Łagowska 25, 26-035 Raków;
Oddziały Przedszkolne w Szumsku, Szumsko 42b, 26-035 Raków;
Przedszkole Publiczne w Ociesękach, Ociesęki 63. 26-035 Raków.

Unieszkodliwianie wyrobów azbestowych z terenu gminy Raków w 2024 roku

MKiS  nfosgw         wfosgw

dzięki wsparciu Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach w formie dotacji, w kwocie 48 324,00 zł.

 

USUWANIE AZBESTU Z TERENU GMINY RAKÓW

MKiS  nfosgw         wfosgw

dzięki wsparciu Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach w formie dotacji, w kwocie 70 792,00 zł.

Przebudowa drogi gminnej w miejscowości Drogowle

baner 2

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie”.
Operacja typu „Budowa lub modernizacja dróg lokalnych”

pn. „Przebudowa drogi gminnej w miejscowości Drogowle”

Mająca na celu poprawę połączenia drogi gminnej z drogą wyższej kategorii poprzez przebudowę odcinka drogi gminnej w miejscowości Drogowle
współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania „Wsparcie inwestycji związanych z tworzeniem, ulepszeniem lub rozbudową wszystkich rodzajów małej infrastruktury, w tym inwestycji w energię odnawialną i w oszczędzania energii”

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020.

Całkowita wartość operacji:
275 924,06 zł
Dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach PROW na lata 2014 – 2020: 63,63% kosztów kwalifikowanych: 175 570 zł

Wzrost Efektywności Energetycznej w Sektorze Publicznym w Gminie Raków poprzez Kompleksową Termomodernizację Budynku Urzędu Gminy

Tablica realizacji zadania

Przebudowa ul. T. Kościuszki w Rakowie wraz z budową odcinka sieci kanalizacji deszczowej na działce nr ewid. 2631

tablica

XXXI SPORTOWY TURNIEJ MIAST i GMIN
XVII EUROPEJSKI TYDZIEŃ SPORTU dla WSZYSTKICH 26 maja – 1 czerwca 2025 r.

baner STMiG 2025

Renowacja Kaplicy p.w. Matki Boskiej Częstochowskiej w Mędrowie

tablica

Remont instalacji elektrycznej w Kościele Parafialnym p.w. Św. Trójcy w Rakowie i dzwonnicy położonej przy świątyni.

tablica

Remont konserwatorski XVII-wiecznego kościoła p.w. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Szumsku

tablica

 

Gospodarstwa agroturystyczne

Nasza lokalizacja