• Raków - ponad 450 lat historii
    Raków - ponad 450 lat historii

    27 marca 1567 r. kasztelan żarnowski Jan Sienieński otrzymuje od króla kontrakt lokacyjny dla Rakowa

  • Raków - widok na Rynek
    Raków - widok na Rynek

    Po prawej stronie Sanktuarium Matki Bożej Cudownej Przemiany, w tle fragment "Jeziora Chańcza"

  • "Jezioro Chańcza" - widok od strony msc. Chańcza

    To sztuczne jezioro jest miejscem wypoczynku wielu wczasowiczów

  • "Jezioro Chańcza"

    W tle panorama gminy Raków - pasma górskie - z lewej Ociesęckie, od środka do prawej Orłowińskie. W oddali "Święty Krzyż".

  • Bardo
    Bardo

    Pogranicze gminy, z lewej u dołu wąwóz Prągowiec - unikalne miejsce w Polsce, gdzie można znaleźć skamieniałości sprzed 400 mln lat

  • "Jezioro Chańcza" - widok od strony tamy
    Największy zbiornik wodny na terenie województwa świętokrzyskiego
  • Zlewisko dwóch rzek
    Zlewisko dwóch rzek

    Czarna i Łagowica tworzą zlewisko, dające początek sztucznemu zbiornikowi wodnemu - "Jezioru Chańcza" 

  • Szumsko-Kolonia - pola uprawne
    Szumsko-Kolonia - pola uprawne

    Gmina Raków jest gminą turystyczno-rolniczą. Pola uprawne i czyste lasy zajmują większość terenów gminy.

  • Koziel - panorama
    Koziel - panorama

    Zdjęcie wykonane u podnóża góry Zamczysko (422m npm.) w stronę miejscowości Ociesęki

  • Zachód słońca nad
    Zachód słońca nad "Chańczą"

Szanowni Państwo,
W związku z realizacją zadania inwestycyjnego pn. „Wzrost efektywności energetycznej w sektorze publicznym w Gminie Raków poprzez kompleksową termomodernizację budynku Urzędu Gminy" nastąpiła zmiana adresu Urzędu Gminy w Rakowie. Obecnie Urząd Gminy w Rakowie mieści się przy ul. Jana Sienieńskiego 20, 26-035 Raków. Urząd Stanu Cywilnego, Ewidencja Ludności, Dowody osobiste - mieszczą się przy ul. Ogrodowej 1, 26-035 Raków. Aktualne dane teleadresowe: Urząd Gminy w Rakowie - stanowiska pracy - telefony

001

„Starość, proszę mi wierzyć, jest dobrą i przyjemną rzeczą.
To prawda, że schodzi się ze sceny delikatnie przygarbionym,
ale dostaje za to wygodne miejsce na przedzie jako widz."
Konfucjusz

Ogromnym zaszczytem i wielką przyjemnością było dla mnie i naszego samorządu gościć w Rakowie Seniorów z terenu gminy. Druga edycja uroczystości pod nazwą ,,Wieczór Seniora" odbyła się 3 lutego br. w obiekcie naszego Gimnazjum. Na moją prośbę zaangażowali się sołtysi i przekazali zaproszenia wszystkim chętnym do udziału w uroczystym spotkaniu.

Nestorzy naszej społeczności przybyli z Nowej Huty, Jamna, Pułaczowa, Szumska, Szumska-Kolonii, Radostowa, Rembowa, Rakowa, Koźla, Smykowa, Ociesęk, Lipin, Chańczy, Życin, Korzenna, Zalesia, Barda i Celin. Razem przybyło około dwustu trzydziestu gości.


Nasze wydarzenie zaszczycili także: Pan Piotr Żołądek - Członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego, Pan Paweł Gratka- Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Kielcach, Pani Małgorzata Stanioch - Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Kielcach, Pan Karol Rożek- Dyrektor Świętokrzyskiego Zarządu Dróg w Kielcach, Pan Zbigniew Piątek - Wójt Gminy Piekoszów, Radni Gminy Raków z Przewodniczącym Jerzy Nowakiem, Pani Beata Zych – Kierownik Wydziału Rejestracji i Informacji Powiatowego Urzędu Pracy w Kielcach, Pani Ewelina Biesiada – Kierownik Miejsko -Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łagowie, ks. kanonik Paweł Mackiewicz, Pani Jadwiga Milewicz - Zastępca Wójta Gminy Raków, dyrektorzy placówek oświatowych z tereny gminy, Koła Gospodyń Wiejskich z Życin i Ociesęk, członkinie Stowarzyszenia Aktywne Serca z Rakowa, Pani Paulina Szewczyk - Prezes Gminnego Towarzystwa Sportowego w Rakowie, Pani Grażyna Witkowska z Gminnego Ośrodka Zdrowia w Rakowie, Pan Adam Barabasz i chór ,,Chorał", Panie Magdalena Wojsa i Justyna Piotrowicz oraz dzieci i rodzice zespołu Fijołecki, Pani Alina Buczyńska z zespołem Wincentowianie, pracownicy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej z Panem Norbertem Barszczem - Kierownikiem GOSP- współorganizatorzy uroczystości oraz sołtysi.

Podczas uroczystości obecni byli też przedstawiciele Komisariatu Policji w Rakowie mł. asp. Marcin Bandura oraz sierż. szt. Natalia Poloczek, którzy udzielali naszym seniorom porad dotyczących bezpieczeństwa.

Wieczór seniora skłania nas do refleksji nad miejscem seniora w życiu społecznym, rodzinnym i towarzyskim. Niewątpliwie należy im się duży szacunek za olbrzymi wkład, jaki wnieśli i wnoszą w życie naszej małej społeczności, za doświadczenie, troskę o dzieci i wnuki. Seniorzy to bogata skarbnica wiedzy, życiowej mądrości, którą nabywa się z upływem lat, a my z tej skarbnicy korzystamy i nadal chcemy korzystać. Bez Nich bylibyśmy ubożsi. Spotkanie było doskonałą okazją do złożenia najserdeczniejszych życzeń, zdrowia, sił i wytrwałości. Drodzy Seniorzy obyście każdego dnia doznawali wdzięczności najbliższych, uśmiechu wnuków, troski i opieki z ich strony. Z pewnością na to zasługujecie.

Dowodem naszego uznania były – obok życzeń - występy artystyczne rodzimych zespołów muzycznych. W ten szczególny wieczór w specjalnie przygotowanych na ten dzień utworach zaprezentowały się: zespół Rakowskie Fijołecki pod kierunkiem Pani Magdaleny Wojsy i Pani Justyny Piotrowicz , Koło Gospodyń Wiejskich ,,Życinianki" , którym akompaniował Pan Mariusz Panas, Rakowski Chór ,,Chorał" pod kierunkiem Pana Adama Barabasza, Koło Gospodyń Wiejskich ,,Ociesanki". Gościnnie dla naszych seniorów zaśpiewał i zatańczył zaprzyjaźniony zespół Pieśni i Tańca Wincentowianie z gminy Piekoszów, który porwał wszystkich do tańca.

{mp4remote}http://rakow.pl/artykuly/2018/dzien_seniora/film/1.mp4|720|470|0{/mp4remote}

Najstarszą uczestniczką wieczoru była Pani Alfreda Woźniak z Życin, która w tym roku obchodzi swoje 93 urodziny. Jako wyraz szacunku Seniorom na zakończenie zostały wręczone upominki przygotowane przez dzieci ze świetlic wiejskich pod okiem Pani Pauliny Szewczyk i Pani Haliny Łukasik. Później był czas na wspólne biesiadowanie, wspomnienia, rozmowy przeprowadzane w ciepłej i radosnej atmosferze, wspólne śpiewanie i taniec.

Z głębi serca pragnę podziękować osobom, które wniosły ogrom pracy w organizację uroczystości. W szczególności dziękuję pracownikom GOPS-u, pracownicom obsługi Gimnazjum, pracownicom obsługi Szkoły Podstawowej w Szumsku, Paniom ze Stowarzyszenia Aktywne Serca, Paniom Halinie Łukasik i Paulinie Szewczyk oraz pracownikom urzędu. Dzięki Waszemu bezinteresownemu zaangażowaniu udało się stworzyć wydarzenie, którą nasi Seniorzy oraz przybyli goście będą długo wspominać. Dziękuję też wszystkim gościom oraz Seniorom, którzy przyjęli zaproszenie i zechcieli spędzić z nami sobotnie popołudnie.

Liczę Szanowni Seniorzy, że wytrwacie w dobrym zdrowiu do następnej edycji tej, tak bardzo przyjemnej dla wszystkich uroczystości.

Wójt Gminy Raków
Alina Siwonia

Multimedia

Raków z lotu ptaka - wideo

Raków z lotu ptaka - fotogaleria

Widok na miejscowość Raków. W centralnej części widok na zrewitalizowany rynek, powyżej fragment "Jeziora Chańcza".

Jezioro Chańcza - fotogaleria

Jezioro Chańcza, na zdjęciu pośrodku zbiornik wodny, po bokach plaże i lasy

Realizowane projekty

Pracownia edukacji ekologiczno-przyrodniczej w szkole podstawowej w Gminie Raków

Zadanie dofinansowane ze środków WFOŚiGW w Kielcach w wysokości
17 512,00 zł

Zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej w budynku Straży Pożarnej w Szumsku

Zadanie dofinansowanie ze środków WFOŚiGW w Kielcach w wysokości
22 500,00 zł

 

Budowa sieci wodociągowej w miejscowości Rakówka i części miejscowości Pułaczów

Grafika. Po lewej stronie u góry flaga biało-czerwona, po prawej stronie godło Polski - biały orzeł w koronie na czerwonym tle, poniżej napis "Dofinansowano ze środków Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych"

DOFINANSOWANIE 3 500 000 zł
CAŁKOWITA WARTOŚĆ INWESTYCJI
4 247 670,38 zł

ROZBUDOWA SIECI WODOCIĄGOWO- KANALIZACYJNEJ W REJONIE ULICY ŁAGOWSKIEJ W MIEJSCOWOŚCI RAKÓW

Grafika. Po lewej stronie u góry flaga biało-czerwona, po prawej stronie godło Polski - biały orzeł w koronie na czerwonym tle, poniżej napis "Dofinansowano ze środków Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych"

DOFINANSOWANIE 807 670,85 zł
CAŁKOWITA WARTOŚĆ INWESTYCJI
807 670,85 zł

Pracownia edukacyjna w szkole podstawowej-Czyste powietrze,woda,gleba oraz odnawialne źródła energii

Zadanie dofinansowane ze środków WFOŚiGW w Kielcach w wysokości 20 479,76 zł w ramach PROGRAMU DLA GMIN WOJEWÓDZTWA ŚWIĘTOKRZYSKIEGO pn. PRACOWNIA EDUKACYJNA W SZKOLE PODSTAWOWEJ” - Czyste powietrze, woda, gleba oraz odnawialne źródła energii.

Cyfrowa Gmina

Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19
Dofinansowanie w wysokości 
166 320 zł

cyfrowa gmina naklejka szeroka loga

Unieszkodliwianie wyrobów azbestowych z terenu gminy Raków

nfosgw         wfosgw

Zadanie w 2022 roku zostało dofinansowane ze środków:
Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach – kwota dotacji 21 245,50zł tj. 50% kosztów kwalifikowanych zadania.
Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie – kwota dotacji 21 245,50 zł tj. 50% kosztów kwalifikowanych zadania.

Unieszkodliwianie wyrobów azbestowych z terenu gminy Raków w 2023 roku

MKiS  nfosgw         wfosgw

dzięki wsparciu Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach w formie dotacji, w kwocie 63 288,00 zł.

PLACÓWKI WSPARCIA DZIENNEGO NA TERENIE GMINY RAKÓW

logotypy placowki wsparcia dziennego

Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (EFS+) w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego 2021-2027

Miejsce realizacji projektu: Gmina Raków
Okres realizacji projektu: 01.01.2024-31.12.2025
Kwota dofinansowania projektu: 2 659 505,65 zł

Placówki Wsparcia Dziennego na terenie Gminy Raków
projekt realizowany przez Gminę Raków w Rakowie w ramach Priorytetu FESW.09.00 Usługi społeczne i zdrowotne,
Działanie FESW.09.05 Wsparcie rodzin oraz pieczy zastępczej.
Numer wniosku: FESW.09.05-IŻ.00-0022/23

Szczegółowe informacje: PLACÓWKI WSPARCIA DZIENNEGO NA TERENIE GMINY RAKÓW

ZAKUP AUTOBUSU DO PRZEWOZU MIESZKAŃCÓW GMINY RAKÓW

dofinansowanie budzet panstwa autobus 350

USŁUGI INDYWIDUALNEGO TRANSPORTU
DOOR-TO-DOOR

FE POWER poziom pl 1 rgb 1

Wniosek o dofinansowanie projektu pt. "Przeciwdziałanie wykluczeniu komunikacyjnemu wśród osób z utrudnioną mobilnością w Gminie Raków”, którego inicjatorem jest Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Rakowie uzyskał dofinansowanie w kwocie 384 200,00 zł, które stanowi 100% kwoty projektu.

Wkład Funduszy Europejskich stanowi 84,28% - 323 803,76 zł.

Realizacja projektu będzie trwała w okresie od 01.01.2021 r. do 30.12.2022 r. z trwałością do 31.01.2024 r.

Gmina Raków Przyjazna dla osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu

Gmina Raków realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich pn. Gmina Raków Przyjazna dla osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu

Celem projektu jest deinstytucjonalizacja opieki nad 45 osobami potrzebującymi wsparcia  w codziennym funkcjonowaniu (w tym min. 29 K) w tym 3 ON (2K) z terenu gminy Raków poprzez rozwój alternatywnych form stacjonarnej opieki dziennej realizowanej w 4 Klubach Seniora do 30.06.2023r.

Dofinansowanie projektu z UE: 745 264,06 PLN

Dofinasowanie projektu z budżetu krajowego: 61 117,19 PLN

kluby seniora logotypy

Do pobrania: PLAKAT

Modernizacja budynku świetlicy w miejscowości Chańcza wraz z doposażeniem

logotypy ue prow 2014 2020

"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie".

Operacja typu "Inwestycje w obiekty pełniące funkcje kulturalne lub kształtowanie
przestrzeni publicznej" pn. Modernizacja budynku świetlicy w miejscowości Chańcza wraz z doposażeniem
mająca na celu wspieranie lokalnego rozwoju na obszarach wiejskich poprzez modernizację świetlicy
w miejscowości Chańcza.

współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania
"Wsparcie inwestycji w tworzenie, ulepszanie i rozwijanie podstawowych usług lokalnych dla ludności wiejskiej, w tym rekreacji i kultury powiązanej infrastruktury" 
Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. 

Nowe perspektywy dla edukacji przedszkolnej w Gminie Raków

01

Gmina Raków realizuje projekt pn. „Nowe perspektywy dla edukacji przedszkolnej w Gminie Raków”.

Celem projektu jest rozszerzenie oferty przedszkoli publicznych dla 141 dzieci (63 Kobiet, 78 Mężczyzn, w tym 1 osoba z niepełnosprawnościami (1 mężczyzna) w wieku 3-6 lat poprzez wprowadzenie dodatkowych zajęć rozwijających jakość edukacji oraz podniesienie kompetencji 5 nauczycieli wychowania przedszkolnego (5 Kobiet) od 01 marca 2024r. do 27 lutego 2026r.

Całkowita wartość projektu: 965 678,00 zł;
w tym wysokość wkładu Funduszy Europejskich: 859 480,43 zł.

Okres realizacji projektu od marzec 2024r. do luty 2026r.

Miejsce realizacji projektu:
Przedszkole Gminne w Rakowie ul. Łagowska 25, 26-035 Raków;
Oddziały Przedszkolne w Szumsku, Szumsko 42b, 26-035 Raków;
Przedszkole Publiczne w Ociesękach, Ociesęki 63. 26-035 Raków.

Unieszkodliwianie wyrobów azbestowych z terenu gminy Raków w 2024 roku

MKiS  nfosgw         wfosgw

dzięki wsparciu Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach w formie dotacji, w kwocie 48 324,00 zł.

 

USUWANIE AZBESTU Z TERENU GMINY RAKÓW

MKiS  nfosgw         wfosgw

dzięki wsparciu Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach w formie dotacji, w kwocie 70 792,00 zł.

Przebudowa drogi gminnej w miejscowości Drogowle

baner 2

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie”.
Operacja typu „Budowa lub modernizacja dróg lokalnych”

pn. „Przebudowa drogi gminnej w miejscowości Drogowle”

Mająca na celu poprawę połączenia drogi gminnej z drogą wyższej kategorii poprzez przebudowę odcinka drogi gminnej w miejscowości Drogowle
współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania „Wsparcie inwestycji związanych z tworzeniem, ulepszeniem lub rozbudową wszystkich rodzajów małej infrastruktury, w tym inwestycji w energię odnawialną i w oszczędzania energii”

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020.

Całkowita wartość operacji:
275 924,06 zł
Dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach PROW na lata 2014 – 2020: 63,63% kosztów kwalifikowanych: 175 570 zł

Wzrost Efektywności Energetycznej w Sektorze Publicznym w Gminie Raków poprzez Kompleksową Termomodernizację Budynku Urzędu Gminy

Tablica realizacji zadania

Przebudowa ul. T. Kościuszki w Rakowie wraz z budową odcinka sieci kanalizacji deszczowej na działce nr ewid. 2631

tablica

XXX SPORTOWY TURNIEJ MIAST i GMIN
XVI EUROPEJSKI TYDZIEŃ SPORTU dla WSZYSTKICH
21–27 września 2024 r.

baner STMiG 2024

Gospodarstwa agroturystyczne

Nasza lokalizacja