• Raków - ponad 450 lat historii
    Raków - ponad 450 lat historii

    27 marca 1567 r. kasztelan żarnowski Jan Sienieński otrzymuje od króla kontrakt lokacyjny dla Rakowa

  • Raków - widok na Rynek
    Raków - widok na Rynek

    Po prawej stronie Sanktuarium Matki Bożej Cudownej Przemiany, w tle fragment "Jeziora Chańcza"

  • "Jezioro Chańcza" - widok od strony msc. Chańcza

    To sztuczne jezioro jest miejscem wypoczynku wielu wczasowiczów

  • "Jezioro Chańcza"

    W tle panorama gminy Raków - pasma górskie - z lewej Ociesęckie, od środka do prawej Orłowińskie. W oddali "Święty Krzyż".

  • Bardo
    Bardo

    Pogranicze gminy, z lewej u dołu wąwóz Prągowiec - unikalne miejsce w Polsce, gdzie można znaleźć skamieniałości sprzed 400 mln lat

  • "Jezioro Chańcza" - widok od strony tamy
    Największy zbiornik wodny na terenie województwa świętokrzyskiego
  • Zlewisko dwóch rzek
    Zlewisko dwóch rzek

    Czarna i Łagowica tworzą zlewisko, dające początek sztucznemu zbiornikowi wodnemu - "Jezioru Chańcza" 

  • Szumsko-Kolonia - pola uprawne
    Szumsko-Kolonia - pola uprawne

    Gmina Raków jest gminą turystyczno-rolniczą. Pola uprawne i czyste lasy zajmują większość terenów gminy.

  • Koziel - panorama
    Koziel - panorama

    Zdjęcie wykonane u podnóża góry Zamczysko (422m npm.) w stronę miejscowości Ociesęki

  • Zachód słońca nad
    Zachód słońca nad "Chańczą"

Szanowni Państwo,
W związku z realizacją zadania inwestycyjnego pn. „Wzrost efektywności energetycznej w sektorze publicznym w Gminie Raków poprzez kompleksową termomodernizację budynku Urzędu Gminy" nastąpiła zmiana adresu Urzędu Gminy w Rakowie. Obecnie Urząd Gminy w Rakowie mieści się przy ul. Jana Sienieńskiego 20, 26-035 Raków. Urząd Stanu Cywilnego, Ewidencja Ludności, Dowody osobiste - mieszczą się przy ul. Ogrodowej 1, 26-035 Raków. Aktualne dane teleadresowe: Urząd Gminy w Rakowie - stanowiska pracy - telefony

01

Chańcza, największy w regionie zbiornik wodny położony na terenie dwóch powiatów: staszowskiego i kieleckiego, w granicach administracyjnych gmin Raków i Szydłów, w latach 80-tych stanowił główną atrakcję turystyczną mieszkańców świętokrzyskiego. To tu w okresie wakacyjnym przyjeżdżali okoliczni mieszkańcy, a z czasem też turyści z sąsiednich województw zażywać kąpieli słonecznych i wodnych oraz spędzać mile czas w okalających zbiornik lasach.  Mimo, że "świętokrzyska perełka” zaczęła tracić swój blask, nadal stanowi idealne miejsce do wypoczynku w okresie letnim.

Dlatego też zrodził się pomysł zorganizowania nad zbiornikiem Chańcza imprezy, której celem jest jego promocja. Z inicjatywy dwóch powiatów: staszowskiego i kieleckiego oraz dwóch gmin Rakowa i Szydłowa 16 lipca nad Chańczą odbyła się impreza plenerowa pn. "Chańcza - świętokrzyska perła.”

Dla uczestników imprezy przygotowano mnóstwo atrakcji. Najmłodsi mogli sprawdzić swoje umiejętności artystyczne w konkursie pn. "Pejzaż malarski”, dla aktywnych czekały gry i zabawy plażowe prowadzone przez Panią Anetę Chodynko z Rakowa oraz ratowników wodnych. Zaproponowane gry i zabawy promowały bezpieczny wypoczynek dzieci  nad wodą. Nie zabrakło również pięknych budowli z piasku.

Dorośli brali udział w I Biegu o Puchar Chańczy na dystansie 1 km, oraz w rajdzie rowerowym o długości 16 km. Zwycięzcą biegu został Pan Kamil Dulnik, drugie miejsce zajął Pan Damian Szpak, III miejsce zajął Pan Dariusz Hawryszczak. W kategorii kobiet zwyciężyła Pani Ewa Fit, drugie miejsce zajęła Pani Eugenia Ratusznik.  Wśród uczestników Rajdu rowerowego rozlosowano 3 atrakcyjne nagrody.

Na scenie prezentowali się artyści z powiatów kieleckiego i staszowskiego oraz z gmin Rakowa i  Szydłowa. Zaproszeni goście bawili się przy muzyce zespołów: Meatro z Chmielnika, "Chłopaki z Szydłowa”, "Fijołecki" z Rakowa, soliści: Angelika Joszko z Łopuszna, Wojtek Lisowicz z Chmielina, Magda Chołuj. Na scenie zaprezentowały się również dzieci z Szydłowa i Połańca. Do Zumby plażowej zaprosiła wszystkich uczestników imprezy Pani Weronika Koziarz-Dygulska. Gwiazdą wieczoru był uczestnik programu "Must Be The Music” zespół reagge "Wolni Ludzie” z Kielc. Całość imprezy poprowadzili Piotr Skrzypczyk i Karol Górski z Kabaretu "Bez próby”.

Zgodnie z tradycją każdy zalew musi mieć swoją "Królową Piękności”. Najpiękniejszą dziewczyną Chańczy została Pani Katarzyna Chodorek ze Staszowa. Konkurs wyboru Miss zorganizowało i poprowadziło Echo Dnia.  

Dużym zainteresowaniem cieszył się pokaz ratownictwa wodnego przygotowany przez Ochotniczą Straż Pożarną w Rakowie oraz Komendę Miejską Państwowej  Straży Pożarnej w Kielcach (JRG2).  Świętokrzyskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe instruowało o zasadach udzielania pierwszej pomocy oraz o bezpiecznym wypoczynku nad wodą.  Komenda Miejska Policji  przygotowała stoisko gdzie można było dzięki specjalnym okularom (Alkogogle) zobaczyć świat oczami osoby będącej pod wpływem alkoholu. Nikomu nie udało się pokonać ustawionych przy stoisku przeszkód.

Zorganizowany podczas imprezy konkurs pn. "Ryba na patelni” wygrał po burzliwej dyskusji jury Hotel Chańcza. Drugie miejsce zajął Hotel z Rytwian. Jak podkreślała Przewodnicząca jury wybór był bardzo trudny ponieważ obie ryby (łosoś i dorsz) były wyśmienite i tak naprawdę zwycięzców było dwóch.

Praca związana z organizacją imprezy integruje samorządowców jednak najbardziej sprzyja temu sport i zabawa. Przedstawiciele samorządowców rozegrali turniej siatkówki plażowej. Gminę Raków reprezentowali: Dariusz Jóźwik, Michał Basiński, Kamil Bebel, Łukasz Adamczyk, Paweł Gratka, którzy okazali się bezkonkurencyjni. Podobnie było z konkursem przygotowanym dla samorządowców pn. "Lanie wody”. Uczestnicy musieli napełnić 110 l beczkę wodą z zalewu mając do dyspozycji jedynie niewielkie dziecięce wiadereczka. Składająca się z 5 osób drużyna Rakowa w składzie: Damian Szpak, Żaneta Piotrowicz, Anna Fit, Marzena Koncewicz, Iwona Skalska w tej konkurencji nie miała równych. I nie o przysłowiowe "lanie wody” w tej konkurencji chodziło ile o szybkość, sprawność i działanie zespołowe. Nasza drużyna pokonała nawet strażaków z gminy Szydłów.

Podczas imprezy zaprezentowane zostały stoiska poszczególnych samorządów. Gminę Raków reprezentowało Koło  Gospodyń Wiejskich "Życinianki” z Życin.

"Świętokrzyską Perłę” zaszczycili swoją obecnością: Starosta Kielecki - Michał Godowski wraz z Zarządem Powiatu, Wicestarostą Kieleckim - Zenonem Janusem, członkami Zarządu: Bogdanem Gieradą, Markiem Kwietniem oraz Józefem Szczepańczykiem, Rady Powiatu Stanisław  Rękas, Sekretarz Powiatu Barbara Piwnik, Starosta Staszowski - Michał Skotnicki, Wicestarosta Staszowski - Tomasz Fąfara, Wójt Gminy Szydłów - Jan Klamczyński, Zastępca Wójta Gminy Raków - Jadwiga Milewicz, Sekretarz Gminy Raków - Krystyna Urbanowska, Przewodniczący Rady Gminy Raków Jerzy Nowak, Radni Gminy Raków: Jadwiga  Zięcik i Damian Szpak, Zastępca Dyrektora Powiatowego Zarządu Dróg - Paweł Gratka.

Serdeczne podziękowania kierujemy do wszystkich zaangażowanych w przygotowanie i realizację imprezy, pracownikom samorządowym,  druhom  OSP równocześnie dziękując za owocna współpracę.

Pomimo braku wakacyjnej pogody i słońca dziękujemy wszystkim, którzy wspólnie z nami spędzili sobotnie popołudnie nad zalewem Chańcza.

Krystyna Jóźwik
Agnieszka Rejnowicz

Multimedia

Raków z lotu ptaka - wideo

Raków z lotu ptaka - fotogaleria

Widok na miejscowość Raków. W centralnej części widok na zrewitalizowany rynek, powyżej fragment "Jeziora Chańcza".

Jezioro Chańcza - fotogaleria

Jezioro Chańcza, na zdjęciu pośrodku zbiornik wodny, po bokach plaże i lasy

Realizowane projekty

Pracownia edukacji ekologiczno-przyrodniczej w szkole podstawowej w Gminie Raków

Zadanie dofinansowane ze środków WFOŚiGW w Kielcach w wysokości
17 512,00 zł

Zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej w budynku Straży Pożarnej w Szumsku

Zadanie dofinansowanie ze środków WFOŚiGW w Kielcach w wysokości
22 500,00 zł

 

Budowa sieci wodociągowej w miejscowości Rakówka i części miejscowości Pułaczów

Grafika. Po lewej stronie u góry flaga biało-czerwona, po prawej stronie godło Polski - biały orzeł w koronie na czerwonym tle, poniżej napis "Dofinansowano ze środków Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych"

DOFINANSOWANIE 3 500 000 zł
CAŁKOWITA WARTOŚĆ INWESTYCJI
4 247 670,38 zł

ROZBUDOWA SIECI WODOCIĄGOWO- KANALIZACYJNEJ W REJONIE ULICY ŁAGOWSKIEJ W MIEJSCOWOŚCI RAKÓW

Grafika. Po lewej stronie u góry flaga biało-czerwona, po prawej stronie godło Polski - biały orzeł w koronie na czerwonym tle, poniżej napis "Dofinansowano ze środków Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych"

DOFINANSOWANIE 807 670,85 zł
CAŁKOWITA WARTOŚĆ INWESTYCJI
807 670,85 zł

Pracownia edukacyjna w szkole podstawowej-Czyste powietrze,woda,gleba oraz odnawialne źródła energii

Zadanie dofinansowane ze środków WFOŚiGW w Kielcach w wysokości 20 479,76 zł w ramach PROGRAMU DLA GMIN WOJEWÓDZTWA ŚWIĘTOKRZYSKIEGO pn. PRACOWNIA EDUKACYJNA W SZKOLE PODSTAWOWEJ” - Czyste powietrze, woda, gleba oraz odnawialne źródła energii.

Cyfrowa Gmina

Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19
Dofinansowanie w wysokości 
166 320 zł

cyfrowa gmina naklejka szeroka loga

Unieszkodliwianie wyrobów azbestowych z terenu gminy Raków

nfosgw         wfosgw

Zadanie w 2022 roku zostało dofinansowane ze środków:
Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach – kwota dotacji 21 245,50zł tj. 50% kosztów kwalifikowanych zadania.
Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie – kwota dotacji 21 245,50 zł tj. 50% kosztów kwalifikowanych zadania.

Unieszkodliwianie wyrobów azbestowych z terenu gminy Raków w 2023 roku

MKiS  nfosgw         wfosgw

dzięki wsparciu Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach w formie dotacji, w kwocie 63 288,00 zł.

PLACÓWKI WSPARCIA DZIENNEGO NA TERENIE GMINY RAKÓW

logotypy placowki wsparcia dziennego

Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (EFS+) w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego 2021-2027

Miejsce realizacji projektu: Gmina Raków
Okres realizacji projektu: 01.01.2024-31.12.2025
Kwota dofinansowania projektu: 2 659 505,65 zł

Placówki Wsparcia Dziennego na terenie Gminy Raków
projekt realizowany przez Gminę Raków w Rakowie w ramach Priorytetu FESW.09.00 Usługi społeczne i zdrowotne,
Działanie FESW.09.05 Wsparcie rodzin oraz pieczy zastępczej.
Numer wniosku: FESW.09.05-IŻ.00-0022/23

Szczegółowe informacje: PLACÓWKI WSPARCIA DZIENNEGO NA TERENIE GMINY RAKÓW

ZAKUP AUTOBUSU DO PRZEWOZU MIESZKAŃCÓW GMINY RAKÓW

dofinansowanie budzet panstwa autobus 350

USŁUGI INDYWIDUALNEGO TRANSPORTU
DOOR-TO-DOOR

FE POWER poziom pl 1 rgb 1

Wniosek o dofinansowanie projektu pt. "Przeciwdziałanie wykluczeniu komunikacyjnemu wśród osób z utrudnioną mobilnością w Gminie Raków”, którego inicjatorem jest Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Rakowie uzyskał dofinansowanie w kwocie 384 200,00 zł, które stanowi 100% kwoty projektu.

Wkład Funduszy Europejskich stanowi 84,28% - 323 803,76 zł.

Realizacja projektu będzie trwała w okresie od 01.01.2021 r. do 30.12.2022 r. z trwałością do 31.01.2024 r.

Gmina Raków Przyjazna dla osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu

Gmina Raków realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich pn. Gmina Raków Przyjazna dla osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu

Celem projektu jest deinstytucjonalizacja opieki nad 45 osobami potrzebującymi wsparcia  w codziennym funkcjonowaniu (w tym min. 29 K) w tym 3 ON (2K) z terenu gminy Raków poprzez rozwój alternatywnych form stacjonarnej opieki dziennej realizowanej w 4 Klubach Seniora do 30.06.2023r.

Dofinansowanie projektu z UE: 745 264,06 PLN

Dofinasowanie projektu z budżetu krajowego: 61 117,19 PLN

kluby seniora logotypy

Do pobrania: PLAKAT

Modernizacja budynku świetlicy w miejscowości Chańcza wraz z doposażeniem

logotypy ue prow 2014 2020

"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie".

Operacja typu "Inwestycje w obiekty pełniące funkcje kulturalne lub kształtowanie
przestrzeni publicznej" pn. Modernizacja budynku świetlicy w miejscowości Chańcza wraz z doposażeniem
mająca na celu wspieranie lokalnego rozwoju na obszarach wiejskich poprzez modernizację świetlicy
w miejscowości Chańcza.

współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania
"Wsparcie inwestycji w tworzenie, ulepszanie i rozwijanie podstawowych usług lokalnych dla ludności wiejskiej, w tym rekreacji i kultury powiązanej infrastruktury" 
Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. 

Nowe perspektywy dla edukacji przedszkolnej w Gminie Raków

01

Gmina Raków realizuje projekt pn. „Nowe perspektywy dla edukacji przedszkolnej w Gminie Raków”.

Celem projektu jest rozszerzenie oferty przedszkoli publicznych dla 141 dzieci (63 Kobiet, 78 Mężczyzn, w tym 1 osoba z niepełnosprawnościami (1 mężczyzna) w wieku 3-6 lat poprzez wprowadzenie dodatkowych zajęć rozwijających jakość edukacji oraz podniesienie kompetencji 5 nauczycieli wychowania przedszkolnego (5 Kobiet) od 01 marca 2024r. do 27 lutego 2026r.

Całkowita wartość projektu: 965 678,00 zł;
w tym wysokość wkładu Funduszy Europejskich: 859 480,43 zł.

Okres realizacji projektu od marzec 2024r. do luty 2026r.

Miejsce realizacji projektu:
Przedszkole Gminne w Rakowie ul. Łagowska 25, 26-035 Raków;
Oddziały Przedszkolne w Szumsku, Szumsko 42b, 26-035 Raków;
Przedszkole Publiczne w Ociesękach, Ociesęki 63. 26-035 Raków.

Unieszkodliwianie wyrobów azbestowych z terenu gminy Raków w 2024 roku

MKiS  nfosgw         wfosgw

dzięki wsparciu Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach w formie dotacji, w kwocie 48 324,00 zł.

 

USUWANIE AZBESTU Z TERENU GMINY RAKÓW

MKiS  nfosgw         wfosgw

dzięki wsparciu Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach w formie dotacji, w kwocie 70 792,00 zł.

Przebudowa drogi gminnej w miejscowości Drogowle

baner 2

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie”.
Operacja typu „Budowa lub modernizacja dróg lokalnych”

pn. „Przebudowa drogi gminnej w miejscowości Drogowle”

Mająca na celu poprawę połączenia drogi gminnej z drogą wyższej kategorii poprzez przebudowę odcinka drogi gminnej w miejscowości Drogowle
współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania „Wsparcie inwestycji związanych z tworzeniem, ulepszeniem lub rozbudową wszystkich rodzajów małej infrastruktury, w tym inwestycji w energię odnawialną i w oszczędzania energii”

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020.

Całkowita wartość operacji:
275 924,06 zł
Dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach PROW na lata 2014 – 2020: 63,63% kosztów kwalifikowanych: 175 570 zł

Wzrost Efektywności Energetycznej w Sektorze Publicznym w Gminie Raków poprzez Kompleksową Termomodernizację Budynku Urzędu Gminy

Tablica realizacji zadania

Przebudowa ul. T. Kościuszki w Rakowie wraz z budową odcinka sieci kanalizacji deszczowej na działce nr ewid. 2631

tablica

XXX SPORTOWY TURNIEJ MIAST i GMIN
XVI EUROPEJSKI TYDZIEŃ SPORTU dla WSZYSTKICH
21–27 września 2024 r.

baner STMiG 2024

Gospodarstwa agroturystyczne

Nasza lokalizacja