• Raków - ponad 450 lat historii
    Raków - ponad 450 lat historii

    27 marca 1567 r. kasztelan żarnowski Jan Sienieński otrzymuje od króla kontrakt lokacyjny dla Rakowa

  • Raków - widok na Rynek
    Raków - widok na Rynek

    Po prawej stronie Sanktuarium Matki Bożej Cudownej Przemiany, w tle fragment "Jeziora Chańcza"

  • "Jezioro Chańcza" - widok od strony msc. Chańcza

    To sztuczne jezioro jest miejscem wypoczynku wielu wczasowiczów

  • "Jezioro Chańcza"

    W tle panorama gminy Raków - pasma górskie - z lewej Ociesęckie, od środka do prawej Orłowińskie. W oddali "Święty Krzyż".

  • Bardo
    Bardo

    Pogranicze gminy, z lewej u dołu wąwóz Prągowiec - unikalne miejsce w Polsce, gdzie można znaleźć skamieniałości sprzed 400 mln lat

  • "Jezioro Chańcza" - widok od strony tamy
    Największy zbiornik wodny na terenie województwa świętokrzyskiego
  • Zlewisko dwóch rzek
    Zlewisko dwóch rzek

    Czarna i Łagowica tworzą zlewisko, dające początek sztucznemu zbiornikowi wodnemu - "Jezioru Chańcza" 

  • Szumsko-Kolonia - pola uprawne
    Szumsko-Kolonia - pola uprawne

    Gmina Raków jest gminą turystyczno-rolniczą. Pola uprawne i czyste lasy zajmują większość terenów gminy.

  • Koziel - panorama
    Koziel - panorama

    Zdjęcie wykonane u podnóża góry Zamczysko (422m npm.) w stronę miejscowości Ociesęki

  • Zachód słońca nad
    Zachód słońca nad "Chańczą"

uwaga 1 KOMUNIKAT! - zmiany w lokalizacji referatów Urzędu Gminy w Rakowie

Szanowni Państwo,
Od poniedziałku 28 lipca 2025 roku wszystkie referaty Urzędu Gminy w Rakowie pracują na ul. Ogrodowej 1.
Na ul. Sienieńskiego 20 pozostaje Filia Wydziału Komunikacji i Transportu Starostwa Powiatowego w Kielcach.

Aktualne dane teleadresowe: Urząd Gminy w Rakowie - stanowiska pracy - telefony

01

Zorganizowanie półkolonii letnich dla dzieci i młodzieży w miejscu ich zamieszkania było wynikiem mojej diagnozy potrzeb rodziców, którzy  zajęci pracami  polowymi  oraz obowiązkami domowymi nie zawsze mają możliwość wysłać je na zorganizowany wypoczynek w czasie wakacji.

Stąd zrodził się mój  pomysł i inicjatywa by młodzież z naszej gminy mogła wspólnie spędzać czas, mając szansę odkrycia wielu pasji i talentów. Półkolonie, zorganizowane w Świetlicach Wiejskich w Życinach oraz Szumsku  stały się świetną okazją do rozwoju uczestników, poprzez doświadczanie przeżyć estetycznych, uczenia wrażliwości na dobro i piękno, nie zapominając o efektach w zakresie poprawy ich zdrowia, podniesienia poziomu edukacji i bezpieczeństwa.

W tym celu odbyło się wiele spotkań na temat bezpieczeństwa podczas prac w gospodarstwie rolnym, udzielania pomocy przedmedycznej a także pogadanek, które przeprowadzili dzielnicowi  Posterunku Policji w Rakowie, w ramach akcji Bezpieczne wakacje oraz  strażacy Ochotniczej Straży Pożarnej w Rakowie. Na spotkaniach omówiono sposoby postępowania w sytuacjach zagrożenia, zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym, podczas wykonywania prac polowych oraz bezpiecznego korzystania z kąpielisk wodnych. Odbyła się również prelekcja na temat spędzenia czasu wolnego od uzależnień i narkotyków.

Największym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia sportowo- rekreacyjne, zarówno te na basenie Powiatowego Centrum Sportowego w Staszowie jak też  rozgrywki sportowe  na boiskach. Półkoloniści pod czujnym okiem ratowników doskonalili naukę pływania, niektórzy zaś nauczyli się przezwyciężać lęk by utrzymywać się na powierzchni wody.

Nie lada atrakcją były zajęcia kulinarne, podczas których uczyli się w sposób praktyczny przygotowywania ciasta i wypiekania pierniczków. Te pachnące nutką korzenną rarytasy były lukrowane finezyjnymi wzorkami i tylko nieliczne dotarły na poczęstunek dla rodziców.  Kulinarne lekcje stały się przedsmakiem do własnoręcznie skręcanych lizaków w Manufakturze Karmelu w Kielcach oraz wytopu z czekoladowej masy biedronek, motyli i żuczków, które z dodatkiem  bakalii kusiły wyglądem i zapachem.

Liczne zajęcia: układania kwiatów w ikebany, zasuszania ich i tworzenia kompozycji, przywołujących słoneczne lato, wzbogacą o ciekawe doświadczenia.

Wielką atrakcją były plenery malarskie na łonie przyrody oraz warsztaty  malarsko – rzeźbiarskie z p. Łukaszem Wzorkiem. Twórca ludowy zaprezentował młodzieży pierwsze swe dzieła i opowiadał o sztuce tworzenia swych obrazów. Pokazał sposoby  łączenia  farb w taki sposób, by wydobyć właściwy kolor. Rzeźbienie okazało się bardzo inspirujące dla dzieci bo do obróbki wykorzystano mydło. Z kruchego materiału  powstały piękne rzeźby, zachwycające samego twórcę.

Pani Małgosia Śliwa przeprowadziła z uczestnikami półkolonii zajęcia plastyczno- techniczne. Z bogatej oferty zajęć mogli oni wybrać  zdobienie kamieni, nawlekanie korali, składanie wiatraczków, wydrapywanie dinozaurów i malowanie farbami.

Warsztaty recyklingowe z paniami Koła Gospodyń Wiejskich p. Jadwigą Firmanty i Danutą Czech przybliżyły dzieciom technikę powtórnego wykorzystania surowców i wyplatania  gazetowych wiklin, wykorzystanych do wyrobu wazoników oraz  składania bibułkowej róży.

Na półkoloniach nie zabrakło warsztatów i spotkań, których celem była edukacja z zakresu edukacji ekologicznej.

Podczas spotkania z p. Zagnieńskim w Nadleśnictwie Łagów odbyły się zajęcia programowe na temat zagrożeń w lesie oraz zajęcia terenowe w grupach,  gdzie mając podany opis poszukiwaliśmy właściwych roślin. Pani Beata Bętkowska- edukator Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych w Kielcach zainteresowała zwiedzających  ekspozycją przyrody - Puszcza Świętokrzyska oraz spektaklem multimedialnym Przyroda, dźwięk, światło.

Czterokrotnie dzieci uczestniczyły w seansach filmowych( w Staszowskim Ośrodku Kultury oraz Kinie Helios w Kielcach). Przepiękna ekranizacja Małego Księcia Antoine'a de Saint-Exupery'ego kryła piękne przesłanie- patrz tylko sercem a  bajka Koko Smoko, jak ważna jest  rodzina  i przyjaciele oraz zdrowe odżywianie się.

W Centrum Geoedukacji  najmłodsi odbyli w kapsule 5D fantastyczną podróż do wnętrza Ziemi.
Nieodzowna dawka śmiechu i zabawy podczas ,,Wojny płci'' czy Kalambur a nawet w trakcie zawodów sportowych  i pieszych wycieczek jednoczyła naszych uczestników i sprawiała, że atmosfera była miła i przyjazna.

Opiekę wychowawczą sprawowali: p. Maria Witkowska – półkolonie w Życinach oraz Konrad Kudłacz- półkolonie w Szumsku oraz Joanna Suchojad – wolontariusz.

Na uroczystym podsumowaniu półkolonii, na którym gościliśmy także rodziców, uczestnicy otrzymali od organizatora  mini wyprawkę szkolną oraz wiele nagród.

Sponsorami  nagród byli: Nadleśnictwo Łagów, Ośrodek Edukacji Leśnej w Kielcach, Lotto- z siedzibą w Kielcach, KRUS, Prudential oraz p. Lucyna Gozdek, właścicielka firmy GMC Staszów, która przekazała dzieciom piękne ozdoby choinkowe.

Szczególne podziękowanie kieruję do Pani Wójt za wynajem sali oraz Kierownictwa Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Rakowie za finansowe wsparcie wycieczki i zakup materiałów dydaktycznych.

Cieszy mnie bardzo fakt, że już po zakończeniu dzieci podjęły systematyczny udział w lekcjach  nauki pływania- tak rodzą się przecież talenty. Dla mnie ważne jest to, że byli bardzo aktywni i chętni do wszystkich działań, bardzo pomysłowi i spontaniczni, a młodzi  wyrażają chęć podejmowania takich działań w formie wolontariatu.                              

Zapraszam dzieci z terenu Gminy Raków do udziału w zimowiskach oraz kolejnych półkoloniach.

Kierownik półkolonii – Beata Kudłacz

Baner - Świętokrzyskie szlaki turystyczne - przekierowanie do strony https://swietokrzyskie.szlaki.pttk.pl/

Multimedia

Raków z lotu ptaka - wideo

Raków z lotu ptaka - fotogaleria

Widok na miejscowość Raków. W centralnej części widok na zrewitalizowany rynek, powyżej fragment "Jeziora Chańcza".

Jezioro Chańcza - fotogaleria

Jezioro Chańcza, na zdjęciu pośrodku zbiornik wodny, po bokach plaże i lasy

Realizowane projekty

Pracownia edukacji ekologiczno-przyrodniczej w szkole podstawowej w Gminie Raków

Zadanie dofinansowane ze środków WFOŚiGW w Kielcach w wysokości
17 512,00 zł

Zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej w budynku Straży Pożarnej w Szumsku

Zadanie dofinansowanie ze środków WFOŚiGW w Kielcach w wysokości
22 500,00 zł

 

Budowa sieci wodociągowej w miejscowości Rakówka i części miejscowości Pułaczów

Grafika. Po lewej stronie u góry flaga biało-czerwona, po prawej stronie godło Polski - biały orzeł w koronie na czerwonym tle, poniżej napis "Dofinansowano ze środków Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych"

DOFINANSOWANIE 3 500 000 zł
CAŁKOWITA WARTOŚĆ INWESTYCJI
4 247 670,38 zł

ROZBUDOWA SIECI WODOCIĄGOWO- KANALIZACYJNEJ W REJONIE ULICY ŁAGOWSKIEJ W MIEJSCOWOŚCI RAKÓW

Grafika. Po lewej stronie u góry flaga biało-czerwona, po prawej stronie godło Polski - biały orzeł w koronie na czerwonym tle, poniżej napis "Dofinansowano ze środków Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych"

DOFINANSOWANIE 807 670,85 zł
CAŁKOWITA WARTOŚĆ INWESTYCJI
807 670,85 zł

Pracownia edukacyjna w szkole podstawowej-Czyste powietrze,woda,gleba oraz odnawialne źródła energii

Zadanie dofinansowane ze środków WFOŚiGW w Kielcach w wysokości 20 479,76 zł w ramach PROGRAMU DLA GMIN WOJEWÓDZTWA ŚWIĘTOKRZYSKIEGO pn. PRACOWNIA EDUKACYJNA W SZKOLE PODSTAWOWEJ” - Czyste powietrze, woda, gleba oraz odnawialne źródła energii.

Cyfrowa Gmina

Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19
Dofinansowanie w wysokości 
166 320 zł

cyfrowa gmina naklejka szeroka loga

Unieszkodliwianie wyrobów azbestowych z terenu gminy Raków

nfosgw         wfosgw

Zadanie w 2022 roku zostało dofinansowane ze środków:
Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach – kwota dotacji 21 245,50zł tj. 50% kosztów kwalifikowanych zadania.
Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie – kwota dotacji 21 245,50 zł tj. 50% kosztów kwalifikowanych zadania.

Unieszkodliwianie wyrobów azbestowych z terenu gminy Raków w 2023 roku

MKiS  nfosgw         wfosgw

dzięki wsparciu Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach w formie dotacji, w kwocie 63 288,00 zł.

PLACÓWKI WSPARCIA DZIENNEGO NA TERENIE GMINY RAKÓW

logotypy placowki wsparcia dziennego

Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (EFS+) w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego 2021-2027

Miejsce realizacji projektu: Gmina Raków
Okres realizacji projektu: 01.01.2024-31.12.2025
Kwota dofinansowania projektu: 2 659 505,65 zł

Placówki Wsparcia Dziennego na terenie Gminy Raków
projekt realizowany przez Gminę Raków w Rakowie w ramach Priorytetu FESW.09.00 Usługi społeczne i zdrowotne,
Działanie FESW.09.05 Wsparcie rodzin oraz pieczy zastępczej.
Numer wniosku: FESW.09.05-IŻ.00-0022/23

Szczegółowe informacje: PLACÓWKI WSPARCIA DZIENNEGO NA TERENIE GMINY RAKÓW

ZAKUP AUTOBUSU DO PRZEWOZU MIESZKAŃCÓW GMINY RAKÓW

dofinansowanie budzet panstwa autobus 350

USŁUGI INDYWIDUALNEGO TRANSPORTU
DOOR-TO-DOOR

FE POWER poziom pl 1 rgb 1

Wniosek o dofinansowanie projektu pt. "Przeciwdziałanie wykluczeniu komunikacyjnemu wśród osób z utrudnioną mobilnością w Gminie Raków”, którego inicjatorem jest Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Rakowie uzyskał dofinansowanie w kwocie 384 200,00 zł, które stanowi 100% kwoty projektu.

Wkład Funduszy Europejskich stanowi 84,28% - 323 803,76 zł.

Realizacja projektu będzie trwała w okresie od 01.01.2021 r. do 30.12.2022 r. z trwałością do 31.01.2024 r.

Gmina Raków Przyjazna dla osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu

Gmina Raków realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich pn. Gmina Raków Przyjazna dla osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu

Celem projektu jest deinstytucjonalizacja opieki nad 45 osobami potrzebującymi wsparcia  w codziennym funkcjonowaniu (w tym min. 29 K) w tym 3 ON (2K) z terenu gminy Raków poprzez rozwój alternatywnych form stacjonarnej opieki dziennej realizowanej w 4 Klubach Seniora do 30.06.2023r.

Dofinansowanie projektu z UE: 745 264,06 PLN

Dofinasowanie projektu z budżetu krajowego: 61 117,19 PLN

kluby seniora logotypy

Do pobrania: PLAKAT

Modernizacja budynku świetlicy w miejscowości Chańcza wraz z doposażeniem

logotypy ue prow 2014 2020

"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie".

Operacja typu "Inwestycje w obiekty pełniące funkcje kulturalne lub kształtowanie
przestrzeni publicznej" pn. Modernizacja budynku świetlicy w miejscowości Chańcza wraz z doposażeniem
mająca na celu wspieranie lokalnego rozwoju na obszarach wiejskich poprzez modernizację świetlicy
w miejscowości Chańcza.

współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania
"Wsparcie inwestycji w tworzenie, ulepszanie i rozwijanie podstawowych usług lokalnych dla ludności wiejskiej, w tym rekreacji i kultury powiązanej infrastruktury" 
Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. 

Nowe perspektywy dla edukacji przedszkolnej w Gminie Raków

01

Gmina Raków realizuje projekt pn. „Nowe perspektywy dla edukacji przedszkolnej w Gminie Raków”.

Celem projektu jest rozszerzenie oferty przedszkoli publicznych dla 141 dzieci (63 Kobiet, 78 Mężczyzn, w tym 1 osoba z niepełnosprawnościami (1 mężczyzna) w wieku 3-6 lat poprzez wprowadzenie dodatkowych zajęć rozwijających jakość edukacji oraz podniesienie kompetencji 5 nauczycieli wychowania przedszkolnego (5 Kobiet) od 01 marca 2024r. do 27 lutego 2026r.

Całkowita wartość projektu: 965 678,00 zł;
w tym wysokość wkładu Funduszy Europejskich: 859 480,43 zł.

Okres realizacji projektu od marzec 2024r. do luty 2026r.

Miejsce realizacji projektu:
Przedszkole Gminne w Rakowie ul. Łagowska 25, 26-035 Raków;
Oddziały Przedszkolne w Szumsku, Szumsko 42b, 26-035 Raków;
Przedszkole Publiczne w Ociesękach, Ociesęki 63. 26-035 Raków.

Unieszkodliwianie wyrobów azbestowych z terenu gminy Raków w 2024 roku

MKiS  nfosgw         wfosgw

dzięki wsparciu Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach w formie dotacji, w kwocie 48 324,00 zł.

 

USUWANIE AZBESTU Z TERENU GMINY RAKÓW

MKiS  nfosgw         wfosgw

dzięki wsparciu Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach w formie dotacji, w kwocie 70 792,00 zł.

Przebudowa drogi gminnej w miejscowości Drogowle

baner 2

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie”.
Operacja typu „Budowa lub modernizacja dróg lokalnych”

pn. „Przebudowa drogi gminnej w miejscowości Drogowle”

Mająca na celu poprawę połączenia drogi gminnej z drogą wyższej kategorii poprzez przebudowę odcinka drogi gminnej w miejscowości Drogowle
współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania „Wsparcie inwestycji związanych z tworzeniem, ulepszeniem lub rozbudową wszystkich rodzajów małej infrastruktury, w tym inwestycji w energię odnawialną i w oszczędzania energii”

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020.

Całkowita wartość operacji:
275 924,06 zł
Dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach PROW na lata 2014 – 2020: 63,63% kosztów kwalifikowanych: 175 570 zł

Wzrost Efektywności Energetycznej w Sektorze Publicznym w Gminie Raków poprzez Kompleksową Termomodernizację Budynku Urzędu Gminy

Tablica realizacji zadania

Przebudowa ul. T. Kościuszki w Rakowie wraz z budową odcinka sieci kanalizacji deszczowej na działce nr ewid. 2631

tablica

XXXI SPORTOWY TURNIEJ MIAST i GMIN
XVII EUROPEJSKI TYDZIEŃ SPORTU dla WSZYSTKICH 26 maja – 1 czerwca 2025 r.

baner STMiG 2025

Renowacja Kaplicy p.w. Matki Boskiej Częstochowskiej w Mędrowie

tablica

Remont instalacji elektrycznej w Kościele Parafialnym p.w. Św. Trójcy w Rakowie i dzwonnicy położonej przy świątyni.

tablica

Remont konserwatorski XVII-wiecznego kościoła p.w. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Szumsku

tablica

 

Gospodarstwa agroturystyczne

Nasza lokalizacja