Herb RAKOW bez tla v1
plcsnlenfrdeitnoptruskessv

001

W dniu 29 lipca 2019 roku na ternie gminy Raków mogliśmy gościć międzynarodową grupę unitarian ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Kanady, Węgier oraz Bułgarii i Rumuni, która
w ramach podróży po Polsce zwiedza miejsca historycznie i kultowo związane z Braćmi Polskimi.

Na mapie ich wędrówki nie mogło zabraknąć Rakowa – miasta założonego przez rodzinę Sienieńskich – wyznawców arianizmu. To za sprawą Jana Sienieńskiego i jego żony Jadwigi miasto rozrosło się znacznie przez przypływ innowierców i wkrótce stało się centrum Braci Polskich zwanych arianami.

Pobyt na terenie gminy Raków poprzedziła konferencja zorganizowana w Hotelu Chańcza z okazji 450 rocznicy osiedlania się Braci Polskich w Rakowie, połączona z dyskusją panelową w języku angielskim którą prowadzili: prof. Sandor Kovacs - Akademia w Kolosvar - Siedmiogród, prof. Waldemar Kowalski - Instytut Historii-Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach oraz dr Jay Atkinson - Starr King Collage, Berkeley, California. Wizycie zagranicznych gości towarzyszyli przedstawiciele Towarzystwa Unitarian im. Braci Polskich w Warszawie oraz przedstawiciele rakowskiej społeczności.

W ramach zwiedzania Rakowa grupę unitarian zaproszono do Domu wójta – jednego z niewielu ocalałych zabytkowych budynków z przełomu XVI – XVII wieku. Na spotkanie przybył Wójt Gminy Raków Pan Damian Szpak oraz przedstawiciele lokalnego stowarzyszenia Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Rakowskiej i Regionu Świętokrzyskiego.

Spotkanie rozpoczął Wójt Gminy Raków Pan Damian Szpak, który powitał zgromadzonych gości, następnie głos zabrał dr Jay Atkinson, który opowiedział uczestnikom o życiu i działalności osób przestawionych na portretach w sali pamięci Braci Polskich. Po krótkiej prelekcji dr Atkinsona przedstawiciele kongregacji unitariańskiej odczytali pismo z podziękowaniami i gratulacjami
za upowszechnianie historii Braci Polskich w Rakowie, które skierowane były do TPZRiRŚ oraz innych działaczy Rakowa.

Po zakończonej prelekcji unitarianie zostali zaproszeni do zwiedzania Domu wójta. Na zwiedzających czekała niezwykła niespodzianka przygotowana przez dzieci i młodzież – inscenizacje dawnych rzemiosł i zawodów związanych z życiem dawnego Rakowa. Zwiedzający mogli odwiedzić stoisko kowala, stolarza, krawcowej, praczki oraz gospodyń domowych. W najstarszym pomieszczeniu kamienicy nad starymi woluminami pochylali się dawni studenci, a w kolejnym przy świetle świec przesiadywała zadumana dama dworu. Podróż w przeszłość do dawnego Rakowa, umożliwiła zwiedzającym lepsze poznanie historii i tradycji związanych z naszą miejscowością. Następną niespodzianką przygotowaną przez TPZRiRŚ była degustacja tradycyjnej lokalnej potrawy – Dzionia Rakowskiego.

Na zakończenie spotkania Wójt Gminy Raków wręczył grupie unitarian drobne upominki w postaci pocztówek i albumów przedstawiających najpiękniejsze zakątki Rakowa i okolic.

Wszyscy uczestnicy byli pod ogromnym wrażeniem zorganizowanego spotkania. Następnego dnia grupa przeszła szlakiem ariańskim, na którym zwiedzili wszystkie ważne dla Braci Polskich miejsca, związane z dawną działalnością arian w Rakowie.

Wójt Gminy Raków składa serdeczne podziękowania wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie spotkania dla zagranicznej grupy unitarian.

Informacja własna
Gminy Raków

 

Pracownia edukacji ekologiczno-przyrodniczej w szkole podstawowej w Gminie Raków

Zadanie dofinansowane ze środków WFOŚiGW w Kielcach w wysokości 17 512,00 zł

Pracownia edukacyjna w szkole podstawowej-Czyste powietrze,woda,gleba oraz odnawialne źródła energii

Zadanie dofinansowane ze środków WFOŚiGW w Kielcach w wysokości 20 479,76 zł w ramach PROGRAMU DLA GMIN WOJEWÓDZTWA ŚWIĘTOKRZYSKIEGO pn. PRACOWNIA EDUKACYJNA W SZKOLE PODSTAWOWEJ” - Czyste powietrze, woda, gleba oraz odnawialne źródła energii.

Unieszkodliwianie wyrobów azbestowych z terenu gminy Raków

Zadanie dofinansowane zostało ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach w kwocie 23 405,63 zł.