Herb RAKOW bez tla v1
plcsnlenfrdeitnoptruskessv

sp ocieseki


1 marca 2019 roku uczniowie klasy VIII Szkoły Podstawowej w Ociesękach: Katarzyna Bęben, Kamil Rogoziński i Klaudia Krzemińska wzięli udział w IX edycji Maratonu Matematycznego w Języku Angielskim dla Gimnazjalistów i Uczniów Szkół Podstawowych. To przedsięwzięcie odbyło się w VI Liceum Ogólnokształcącym im. Juliusza Słowackiego w Kielcach i zostało objęte patronatem Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty.

Zadania przygotowane dla młodych pasjonatów matematyki były skonstruowane przez nauczycieli oraz uczniów tego liceum. W celu utrudnienia polecenia napisane były w języku angielskim. Na rozwiązanie 100 zadań matematycznych w języku obcym uczestnicy mieli przeznaczone cztery godziny i nie mogli przy tym korzystać z pomocy kalkulatorów, ani innych urządzeń elektronicznych. Były to zadania zamknięte z jedną poprawną odpowiedzią. Konkurs wymagał wielu umiejętności, ale do najważniejszych należała sprawność matematyczna oraz znajomość języka angielskiego. Dodatkową trudnością, z którą musieli sobie poradzić uczniowie była praca w grupie. Każdy szkolny zespół składał się z trzech osób. Poziom zadań był bardzo wysoki. Oprócz znajomości materiału objętego podstawą programową w szkole podstawowej, uczniowie musieli wykazać się większą znajomością matematyki na poziomie gimnazjalnym. Pomimo osobnej kategorii dla szkół podstawowych i gimnazjów, zadania były takie same. Znajomość języka była tutaj kluczowa, ponieważ bez dobrego tłumaczenia treści zadań, niemożliwe było ich rozwiązanie. Było to duże wyzwanie, gdyż uczniowie nie mają na co dzień styczności z wyrażeniami matematycznymi na lekcjach języka angielskiego, a musieli wykazać się znajomością wyspecjalizowanej terminologii.

Mimo ogromnych wymagań i dużej liczby przeciwników, drużyna ze Szkoły Podstawowej w Ociesękach wyszła z tego maratonu zwycięsko, zajęła I miejsce w województwie w kategorii szkół podstawowych i tym samym uzyskała tytuł laureata.

26 kwietnia odbędzie się uroczystość wręczenia nagród w miejscu, gdzie odbywał się konkurs. Gratulujemy osiągnięcia drużynie z naszej gminy i życzymy dalszych sukcesów!

Opiekun: Katarzyna Stradomska

 

Pracownia edukacji ekologiczno-przyrodniczej w szkole podstawowej w Gminie Raków

Zadanie dofinansowane ze środków WFOŚiGW w Kielcach w wysokości 17 512,00 zł

Pracownia edukacyjna w szkole podstawowej-Czyste powietrze,woda,gleba oraz odnawialne źródła energii

Zadanie dofinansowane ze środków WFOŚiGW w Kielcach w wysokości 20 479,76 zł w ramach PROGRAMU DLA GMIN WOJEWÓDZTWA ŚWIĘTOKRZYSKIEGO pn. PRACOWNIA EDUKACYJNA W SZKOLE PODSTAWOWEJ” - Czyste powietrze, woda, gleba oraz odnawialne źródła energii.

Unieszkodliwianie wyrobów azbestowych z terenu gminy Raków

Zadanie dofinansowane zostało ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach w kwocie 23 405,63 zł.