Zgodnie z art. 173 Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że serwis Gminy Raków korzysta z plików "cookies". Użytkownik serwisu może zmienić w swojej przeglądarce internetowej ustawienia "cookies" tak, aby pliki te nie były używane. Brak zmiany ustawień przeglądarki będzie świadomym aktem woli i akcetpacji plików "cookies" pochodzących z niniejszego serwisu. Akceptuję warunki
 

plac podatki tam gdzie mieszkasz

A+ A A-

TEKLA – 2017 – BYŁO OBFICIE

 • Kategoria: Aktualności
 • Sławomir Stanek
 • Odsłony: 1780

089

Tegoroczne święto pieczonego ziemniaka pod znaną nazwą „W dzień Świętej Tekli ziemniaki będziem piekli" obfitowało: w szeroką gamę atrakcji, liczbę kilogramów upieczonych ziemniaków, zespołów artystycznych, różnorodność potraw regionalnych, udaną zabawę i oczywiście obfite opady deszczu.

Nic tak jednak nie smakuje i nie rozgrzewa jak gorący, upieczony ziemniak trzymany w zimnej, mokrej dłoni. Bo o wartości wspólnej zabawy decyduje przyjazne serce, dobry humor i towarzystwo. A cechą rakowskiej społeczności i jej znamienitych gości jest przekucie przeciwności w zalety. Nikt, ani nic nie przeszkodzi w naszym corocznym spotkaniu.

Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą celebrowaną przez księdza Pawła Mackiewicza w asyście księży Mirosława Dołowego, Zbigniewa Kargula i Patryka Gładkowskiego. Oprawę mszy zagwarantowała Magdalena Wojsa, sekcja gitarowa oraz Chór Chorał.

Na scenie nie zabrakło naszego najmłodszego pokolenia: wystąpiły dzieci ze szkól podstawowych z Szumska, Ociesęk oraz młodzież z gimnazjum.

Szczególnie gorąco przybyłych, pomimo niepewnej aury, Gości powitała Pani Alina Siwonia – Wójt Gminy Raków. W swoim wystąpieniu zwróciła szczególną uwagę na wspólne działania owocujące polepszeniem jakości życia naszych mieszkańców w sferze ekonomicznej, infrastruktury oraz świadomości społecznej. Nawiązała do ważnej roli samorządowców.

Kolejno głos zabrali Pan Słoń Krzysztof, Piotr Żołądek oraz Gałuszka Grzegorz.

Nadszedł czas na występy artystyczne. Pierwsze na scenę wkroczyły rakowskie Fiołecki – ludowy zespół dziecięcy kierowany przez Panią Magdalenę Wojsę.

Do charakteru biesiad wspaniale wtapiających się w płomienie palących się ognisk i unoszonego dymu, jak przy paleniu łętów w czasie wykopków, nawiązał Chór Chorał kierowany przez Pana Adama Barabasza. Ludowy nastrój podtrzymały zespoły Świętokrzyskie Jodły oraz Wolanie. Wśród występujących nie zabrakło również naszych Pań z Koła Gospodyń Wiejskich z Ociesęk.

Obok sceny wiele atrakcji zapewniło wesołe miasteczko, stoiska różnych instytucji, w tym również naszej gminy oraz gastronomia.

Goście mogli również skosztować, za niewielką odpłatnością potraw regionalnych przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich: Koziel -Nowa Huta, Mędrów, Stowarzyszenie Aktywnych Serc z Rakowa, Szumsko, Ociesanki, Życiny oraz Łomianeczki z Pawłowa. To nie były źle wydane pieniądze. 0ne wracają do społeczności lokalnych dzięki twórczym, kreatywnym działaniom Kół na terenach swoich miejscowości.

Atrakcją były również konkursy z ziemniakiem w roli głównej. Nagrody ufundowane zostały przez Marszałka Województwa Świętokrzyskiego, Starostę Powiatu Kieleckiego oraz Wójta Gminy Raków. Adresowane były do Kół Gospodyń Wiejskich, młodzieży i dzieci.

Rozstrzygnięcie konkursów nastąpiło na scenie. Nagrody zwycięzcom wręczyli: Pan Adam Jarubas – Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, w imieniu Starosty Kieleckiego Pan Paweł Gratka – Dyrektor Zarządu Powiatowego Dróg oraz Gospodarz uroczystości – Pani Alina Siwonia – Wójt Gminy Raków. Pan Adam Jarubas przy okazji wręczania nagród zwrócił szczególna uwagę na działania samorządu naszej gminy, zwłaszcza w pozyskiwaniu środków w przeliczeniu na jednego mieszkańca. W tej kategorii w rankingu gmin jesteśmy liderem.

Dalszy ciąg artystycznych wrażeń zapewniły Wesołe Gosposie z Widełek, Wincentowianie oraz nasze niezawodne Panie z KGW Życiny.

Artystyczną atmosferę zmienił Zespół Sidus. Zespół działający przy Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu, składający się z młodych utalentowanych dziewcząt wykonujących pod okiem Pani Marzeny Drozdowskiej bogaty repertuar w wersji estradowej.

W ruch poszły kurtki przeciwdeszczowe i parasole. Na parkiecie, prawie jak przy rytmie „deszczowej piosenki" wywijali niestrudzeni tancerze.

Następnie wystąpił zaprzyjaźniony Zespół Akord z Kielc pod kierunkiem Pana Mariusza Panasa.

Nadszedł czas na Gwiazdę wieczoru którą w tym roku był Zespól „Piękni i Młodzi".

Do zabawy pod deszczową chmurką przygrywał wspomniany już zespół Akord.

A deszcz jak zaczął padać tak towarzyszył nam do samego końca, ale dowiedliśmy, że nasza uroczystość zawsze będzie miała swój niepowtarzalny urok, czar, a pachnący dym z ogniska niczym kadzidło wprowadzi wszystkich w wspaniały nastrój.

Zapewniamy: ciąg dalszy nastąpi - Do zobaczenia za rok!

Krystyna Jóźwik

Bardzo dziękujemy sponsorom uroczystości:

 1. Zbigniew Zieliński - PHU ZIELIŃSKI Raków
 2. Katarzyna Zarzycka - Bank Spółdzielczy Szydłów
 3. Karina Pietrzak –Warda - Kopalnia KAJA-KRUSZ
 4. Teresa Mandecka - Apteka Raków
 5. Stanisław Szwarc - RUNOPOL
 6. Przedsiębiorstwo Robót Drogowych Staszów
 7. Polskie Surowce Skalne - Wrocław
 8. Lidia Warchałowska, Jan Pałka - Delikatesy „Jaś" Raków
 9. Bogdan Michalczyk - Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe „MICHALCZYK" Raków
 10. Mateusz Malanowicz - Przedsiębiorstwo Usługowo-Handlowe „MAT-POL" RAKÓW
 11. Artur Kręcisz - AJKO Staszów
 12. Maciej Grzejszczyk - Hotel CHańcza
 13. Grzegorz Duda - PPHU DUET Widełki
 14. PUH Signal Ostrowiec Świętokrzyski
 15. Krzysztof Dychała - KDBUD Raków
 16. Paweł Bryła - SANDO-TECH Sandomierz
 17. Marian i Zofia Perlik - Łomianki
 18. Lucjan Skotnicki - Hurt Detal Raków
 19. Agnieszka Garstka - Auto-Komis Raków
 20. Piotr Łuszczyn - Przedsiębiorca z Mielca
 21. Henryka Zychowicz - Zakład Masarski „Zychowicz" Daleszyce
 22. Marzena Kuczyńska - Ośrodek Rehabilitacji Kompleksowej i Promocji Zdrowia w Rakowie
 23. Anna i Mirosław Sławscy - Piekarnia OL-MAR Raków
 24. Ireneusz Grzesiak - Gabinet Weterynaryjny Raków
 25. Marzena Bąk, Agata Mól - Delikatesy Centrum Raków
 26. Danuta Grosicka - Handel Obwoźny Raków
 27. Andrzej Dudek - Stacja Kontroli Pojazdów ROSAD Raków
 28. Wiesław Dzierżak - Tawerna Celinka Chańcza
 29. Grażyna Witkowska - Usługi Pielęgniarskie Raków
 30. Piotr Stawiarski - OMEGA Raków
 31. Anna Wojsa - Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe „AUTO-KONKRET" Raków
 32. Łukasik Wanda - PPH VANDPOL Raków
 33. Daria Hamera - PUH ROSSI Finanse i Ubezpieczenia Raków
 34. Marianna i Adam Masternakowie - Sklep EW-MAR Raków
 35. Jakub Kawecki - ZHU HALMAX Chańcza
 36. Rafał Wojsa - RAF-MEG Raków
 37. Andrzej Grzesik - Pracownia Krawiecka BERTA Raków
 38. Rejnowicz Jadwiga - Raków
 39. Sławomir Barabasz - Sklep Wielobranżowy Raków
 40. Aneta Siwonia - Handel Obwoźny Raków
 41. Anna Kobus - WIKA Raków
 42. Paweł Pociejowski - Tartak Nowa Huta
 43. Zdzisław Banak - Wulkanizacja DARKO Raków
 44. Bożena Bochenek - Handel Obwoźny Raków

Oraz Sponsorom ziemniaków
Ambroziński Mirosław, Bęben Czesław, Niezgoda Zygmunt, Taborska Barbara, Gołyska Małgorzata, Urbanowski Ludwik, Banasik Andrzej, Zięcik Jadwiga ,Łoboda Stefania, Czech Andrzej, Stęplowski Andrzej, Karwat Kazimierz, Łukasik Monika ,Pająk Diana, Pawlik Marzanna, Skuza Jacek, Majcherczak Bolesław.
Za drewno: Nadleśnictwu Łagów, Sołectwu Dębno, Leśnictwu z Łukawy i Chańczy.

Foto. Dariusz Jóźwik

 1. BIP
 2. e-Urząd

oze pixabay CC0 logo 250

projekt dziedzictwo kultura i przyroda

Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego gminy Raków - online

mpzp rakow gugik

Information about Raków

flaga GB

Film promujący Raków

 film promujacy Raków

500 plus 500

przewodnik po gminie rakow
green velo
 
przekierowanie na stronę Rządowego Centrum Bezpieczeństwa
 
Obrona Cywilna Kraju
obrona cywilna kraju logo
 
log wfosigw PGN

 Wysokość dofinansowania: 80% kosztów kwalifikowanych.

Unieszkodliwianie wyrobów zawierających azbest z terenu gminy Raków
  wfosigw        nfosigw m
Zadanie dofinansowane ze środków WFOŚiGW w Kielcach w wysokości 6 361,74 zł
oraz  z NFOŚiGW w Warszawie w wysokości 9 088,20 zł
"Pracownia edukacji ekologiczno-przyrodniczej w szkole podstawowej w Gminie Raków"
log wfosigw PGN

Zadanie dofinansowane ze środków WFOŚiGW w Kielcach w wysokości 17 512,00 zł

 
comenius
Rakowskie Aktualności Kwartalne
rakowskie aktualnosci kwartalne
"Artystyczna integracja"
001
 

Banner STMiG2017

 450 lecie lokacji Rakowa 200 

Segregujmy odpady
(zasady segregacji)
smieci m

program rewitalizacji gminy rakow